Що таке психотип, що він говорить про людину та як може допомогти знання про тип особистості кожному з нас?

Що таке психотип, що він говорить про людину і як може допомогти знання про тип особистості кожному з нас?
 

Психологічний тип не визначає безпосередньо інтелектуальний, культурний та духовний рівні людини, хоча й значно впливає на них; він не розповідає все про його здібності та інтереси, хоч і багато що розповідає; психологічний тип не забезпечує автоматично життєвого успіху, але успіх від нього таки залежить. Немає типів психіки самих по собі гірших чи кращих, більш чи менш розумних, більш чи менш здорових, бо людина - істота соціальна і духовна, за певних умов здатна перевершувати себе як тільки природню заданість, але також здатна за певних умов до великої деградації нижче природних задатків. У різних суспільних середовищах у кожного типу все це матиме дуже істотні відмінності.
Тип психіки допомагає зрозуміти, в яких умовах людині комфортно жити і працювати, і за яких умов вона зможе розкрити свій потенціал. Все ж психологічний тип допомагає зрозуміти, як людина пізнає світ, як вона приймає рішення, як спілкується зі світом і як організовує своє життя. Психотип допомагає визначити наші сильні та слабкі сторони та вибрати рід занять, де ми можемо досягти успіху без надмірних зусиль.

Історія з життя

Томас Стенлі у своїй книзі "Щоб стати мільйонером, треба думати як мільйонер" наводить історію одного мільйонера. У пошуках свого ідеального покликання ця людина змінила дев'ять робіт.
Усі дев'ять робіт Дена були пов'язані з продажами: калькулятори, електронний годинник, комп'ютери. З одних фірм його звільняли, тому що він не зміг щось продати, або не дотягнув до продажної квоти, з інших йшов сам. На шостій роботі Дену спочатку пощастило більше. "У мене все виходило, тому що я не займався продажами ..., я займався маркетингом ... Але через дев'ять місяців фірма втратила гроші і пішла з бізнесу", - розповідає Ден. Сьома, восьма, дев'ята робота – у фірмі, яка робила сканери для касових апаратів. Вони відмовилися від його послуг. Під час пошуків свого ідеального покликання Ден часто зазнавав болісних страждань. Він відчував, що є робота, призначена для нього, він шукав можливість, яка б дозволила йому повністю реалізувати свої здібності як інтелектуального та обдарованого фахівця з маркетингу. "Якби я тільки міг знайти підходящу продукцію і підходящу можливість, я впорався б", - думав Ден. На десятій роботі пошуки ідеального покликання мали успіх. На цій роботі від нього вимагалося не лише укладання великих угод, а й значною мірою планування ринку, розуміння індивідуальних потреб клієнтів, підготовка детальних пропозицій. За перший рік він заробив 200 000 дол., за другий ще 200000 дол., після п'ятирічної роботи він уклав угоду на 35 млн. дол. та його комісійні становили 1 033 000 дол.

Ця історія наочно показує, що Ден переживав розчарування і проявляв себе як "бездар" не тому що йому не вистачало освіти, здібностей, таланту, бажання досягти успіху, а тому, що він займав не свою нішу.

Ті типологічні якості, які важливі для роботи у сфері оптових продажів або сфери маркетингу, можуть стати тягарем та перешкодою у сфері роздрібних та прямих продажів.
Наприклад: у сфері торгівлі, прямих чи роздрібних продажів, важлива швидка реакція, а схильність до аналізу може заважати, а у сфері оптових продажів чи сфери маркетингу (зокрема дослідження ринку), аналітичні здібності, зосередженість, вдумливість просто незамінні. І якби Ден знав про ці особливості, то своє покликання, свою нішу в бізнесі він міг би знайти значно швидше.

Умовно, будь-який бізнес можна розділити на чотири частини: в одній частині працюють "організатори", в іншій "мислителі", у третій "виконавці" та в четвертій "продавці". Кожен із нас, залежно від свого психотипу, найбільш ефективний у тій чи іншій частині бізнесу. Одному для роботи потрібна тиша і статичність, іншому динаміка і новизна, один краще працює з абстрактними теоріями, інший з предметами, що відчуваються "на дотик", і з перевіреними фактами.

Тип психіки допомагає зрозуміти наші особливості, схильності, уподобання, допомагає знайти Свою роботу, яка принесе моральне та матеріальне задоволення. Крім того, знання своїх сильних і слабких сторін допомагає створити процвітаючу бізнес-команду, команду, з якою приємно не лише пити чай, але є можливість досягти бажаних результатів. У бізнесі процвітають команди, в яких люди доповнюють одне одного, творячи синергію співпраці, взаєморозуміння та взаємопідтримки, а не просто є схожими, як дві краплі води. Для злагодженої та ефективної роботи важливим є подібність лише моральних цінностей членів команди.

Домінуючі типологічні якості особистості вказують нам напрямок для самореалізації, але важливо розуміти, що немає самих по собі поганих і хороших якостей, кожна якість важлива на своєму місці, кожна виконує свою функцію в цілісній системі. І кожна людина, що прагне гармонії, самовдосконалення, нехай неусвідомлено, але з роками розвиває якщо не всі, то багато інших типологічних якостей.

Ступінь збалансованості цих якостей визначає рівень врівноваженості людини та її здатність отримувати правильну інформацію, приймати правильні рішення, здатність встановлювати хороші взаємини та діяти у потрібний час та у потрібному місці. Чим більш врівноважена людина, тим більше можливостей перед нею відкривається, в тому числі на професійній ниві. Збалансована людина здатна зрозуміти вчинки інших, знає, коли сіяти, а коли збирати врожай; вміє і співчувати, і, коли треба, проявити волю й рішучість.

       У нашому суспільстві поки що досить багато людей, які ставляться до тих, хто не схожий на них, з упередженням, а іноді сприймають останніх як потенційних ворогів. Хто з нас жодного разу в житті не вимовляв обурено: "Як? як можна так чинити, як можна носити таку коротку спідницю, як це можна їсти, як можна так поводитися?!…"
Чому часом виникають бар'єри у взаєморозумінні? Люди різних психотипів, бачать світ під різним кутом зору, вони по-різному виявляють емоції, будують взаємини. Один завжди вимагає фактів і доказів, інший просто ЗНАЄ, що це можливо; один "спалахує, як сірник", інший здається холодним і байдужим; один живе за планом, інший за власним настроєм...
Нам дуже важливо зрозуміти, що кожна людина цінна, тому що кожна є частиною цілого і творінням Божим.

Як може допомогти знання про тип особистості кожному з нас?

Усвідомлення своїх особливостей, переваг, не просто лише на рівні відчуттів, а в словесному вираженні, усвідомлення своєї мотивації, справжнього джерела енергії, допомагає конкретизувати мету, а, отже, - мислити цілеспрямовано і, відповідно, досягати бажаного.

"Якщо ти не знаєш, куди і навіщо йдеш, то швидкість не має значення" (Ерні Зелінський)
"Якщо ти не знаєш, куди плисти, жоден вітер тобі не буде попутним" (Сенека)

Знаючи особливості свого психотипу, своєї індивідуальності, своїх "білих" плям, ми можемо навчитися краще розуміти інших, стати терпимішими і мудрішими.

Пізнаючи себе, пізнаєш увесь світ!

 

 

Back to top

карта сайта